ده نمکی اسکارش را پس می‌دهد؟

بازهم فاجعه ای دیگری در سینمای ملی ما رخ داد و بار دیگر به سادگی هرچه تمام تر همه چیز ختم به خیر شد. شاید این ختم به خیر شدن ها و به خاطر مصلحت فلان فرد و فلان ارگان تطهیر و توجیه کردن بسیاری از قضایا برای مردم ما عادی شده باشد اما پرسش اصلی اینجاست که چرا 5 نفر سینماگر و تدارکات چی سینما در یک انفجار دردناک کشته می‌شوند و ما با ارتباط دادن این مسئله به جنگ و شهدا بی کفایتی و بی مسئولیتی خودمان را می‌پوشانیم؟ 

http://www.seemorgh.com/uploads/1392/10/dehnamaki-enfejar-merajiha4.jpg

چنین فاجعه ای در سینمایی غیر از سینمایی کشور ما شامل بدترین مجازات ها و پیگیری ها برای کارگردان و عوامل فیلم می‌شود، چرا که در اصول فیلمسازی حتا برای رد شدن یک بازیگر از یک خیابان (در زمان بازی در فیلم) برنامه ریزی شده و همه جوانب احتیاط رعایت می‌شود اما اینجا واکنش آقای کارگردان به کشته شدن پنج نفر از عواملش می‌شود: «به هر حال حادثه است...».

آیا کشته شدگان فاجعه دو اتوبوس در جاده قم-تهران هم که به دلیل استفاده از لاستیک چینی و بی احتیاطی بود شهید محسوب می‌شوند؟ آیا اگر خدای ناکرده یکی از کشته شدگان فیلم معراجی ها از خانواده و نزدیکان آقای ده نمکی بود بازهم همین واکنش ها صورت می‌گرفت؟ یا به مانند آقای مداح به خاطر حمایت از خانواده دست به هفت تیر می‌شدند؟ کسانی که در جشنواره عمار به غیر از بد و بیراه گفتن به هنرمندان بین المللی کشور ما کار دیگری انجام نمی‌دهند چرا از فاجعه فیلم مسعود ده نمکی دم نمی‌زنند؟ آیا اگر این اتفاق در فیلم فردی مثل اصغر فرهادی رخ داده بود باز هم درگذشتگان شهید محسوب می‌شدند؟ بعید به نظر می‌رسد.... اگر چنین فاجعه در فیلمی از اصغر فرهادی رخ داده بود، در نیم ساعت شروع به حرف‌هایی از این دست می‌شد که اصغر فرهادی باید اسکارش را پس بدهد و... و احتمالا تا سالیان سال اجازه فیلمسازی از ایشان سلب می‌شد!http://www.seemorgh.com/uploads/1392/10/dehnamaki-enfejar-merajiha3.jpg

حالا هم مسعود ده نمکی اسکار نگرفته را باید پس بدهد؟ آیا فردی مانند ده نمکی یا حاتمی کیا که درباره جنگ فیلم می‌سازند به بهانه زنده نگه داشتن یاد شهدا حق دارند با جان عواملشان بازی کنند؟ کجای دنیا با مواد منفجره جنگی فیلم می‌سازند؟ آقایده نمکی کمی خودتان را به جای خانواده داغدار یکی از عزیزان از دست رفته در انفجار فیلم معراجی ها بگذارید... آیا این انتظار زیادی است که ما کمی شما را متاثر از این فاجعه ببینیم؟ آقای ده نمکی شما که می‌گوئید عوامل این کار خطر را پذیرفته اند و مثل جنگ می‌دانند که اولین اشتباه آخرین اشتباه است؛ کجای دین ما گفته شده که خودتان را به کشتن بدهید تا مردم را بخندانید؟ آیا راننده بی گناهی که در این انفجار کشته شده بود هم خبر داشت که به خاطر اینکه شما می‌خواهید فیلم بسازید و مشهور شوید قرار است کشته شود؟ کاش به قدر یک سر سوزن شما را متحول از این فاجعه می‌دیدیم، درست همان اندازه که ما بیرون از ماجرا قلبمان به درد آمد.
زنده یاد جواد شریفی راد فرد کوچکی یا کارنابلدی بودند که این فاجعه رخ داد؟ خیر، ماجرا کاربلد بودن یا تجربه نیست مسئله این است که از پایه این نوع کار کردن اشتباه است. تا کی و تا کشته شدن چند نفر ما قبول میکنیم که اشتباه از طرف ماست؟ کاش همانقدر که به غربی ها ناسزا می‌گوئیم از آنها اصول فیلمسازی یاد بگیریم و با جان عوامل فیلم بازی نکنیم. مگر چقدر از مجروح شدن گوهر خیراندیش بازیگر توانای سینمای ایران در فیلم افخمی می‌گذرد که حالا فاجعه دیگر به این شکل رخ می‌دهد؟ چه کسی تضمین می‌کند که فاجعه بعد دو روز دیگر نباشد و یا بدتر از فاجعه امروز؟ 

/ 1 نظر / 10 بازدید
میلاد

نمیدونم چرا ولی با وبلاگت خیلی حال می کنم. واقعا مطالبت عالیه. افتخاریه برام اگه به وبلاگ منم یک سری بزنی برنامه های جالب پولی بازار برای دانلود گذاشتم اینم آدرسش: http://freebazaar.persianblog.ir